ביטוח מקיף לנהג חדש

מדוע הביטוח יקר יותר ואלו כיסויים חשוב שיופיעו בו

חברות הביטוח השונות מציעות הנחות משתלמות בביטוח רכב מקיף, אך למטה בהערות ישנה הערה חשובה החוזרת על עצמה כמעט בכל הפרסומים: ההנחה אינה כוללת ביטוח מקיף לנהג חדש.

מה קובע את גובה הפוליסה?

דגם הרכב, גיל הנוהג או הנוהגים ברכב (לפעמים מדובר בכמה בני משפחה או עובדים במקום עבודה המשתתפים ברכב אחד), שווי הרכב (לפי מחירון לוי יצחק) וכן היסטוריית התביעות של המבוטחים בשנים האחרונות. הפוליסה כוללת ברוב החברות גם נזקי רכוש לצד שלישי, ובחלקם זה ניתן כאופציה במחיר יקר יותר מהפוליסה הבסיסית. מעבר לכך קיימת חובת השתתפות עצמית של המבוטח במקרה של נזק.

למה נהג חדש משלם יותר?

כאמור, את כל הטוב הזה מקבל נהג חדש במחיר כמעט כפול בהשוואת מחירי ביטוח מקיף, ולפעמים אף יותר מכך. ובכן, מה הסיבה לייקור הזה שאינו מבטא הוקרה מיוחדת לנהג הטרי?

הסיבה העיקרית היא הסיכון הגבוה לתאונות של נהג חדש ובלתי מיומן. הוא יכול להיות גם בן 70, כל עוד לא עברו שנתיים מאז קיבל את הרישיון הוא עדיין לא מספיק מיומן לנהוג ברכב בבטחה, גם אם הוא שירת בצבא במלחמת שלום הגליל… כך לפחות חושבים חברות הביטוח, שהם בעלי המאה במקרה הזה. אל תטעו עם המושג נהג צעיר, שזה אומר שהוא צעיר בגילו (נקווה שגם ברוחו…) – בדרך כלל עד גיל 21, גם עליו חברות הביטוח 'שמים עין רעה', אבל זו כבר תורה אחרת… את זה אנו עוד מסוגלים להבין… הדור של היום…

אך לא רק חברות הביטוח, גם משרד התחבורה הטיל מגבלות מסוימות על נהגים חדשים, לאחר שהוכח סטטיסטית כי הם מעורבים יותר בתאונות. (כמו נהג מלווה לנהג חדש עד גיל 35, חובת הצבת שלט נהג חדש).

נהג חדש משלם גם יותר השתתפות עצמית

מעבר לכך, גם בהשתתפות עצמית מחויב נהג חדש בסכום יותר יקר מאשר נהג וותיק. 'דמי השתתפות עצמית' הם דמי השתתפות שהמבוטח משלם במקרה של נזק או תאונה, הסכום הוא קבוע ומסוכם מראש בחוזה הפוליסה. במקרה של נהג חדש, דמי ההשתתפות מתייקרות בכ-50%.

איך מוזילים את דמי ההשתתפות, והאם זה שווה גם לנהג חדש?

דמי ההשתתפות העצמית יכולה להיות זולה יותר בכמה מאות ₪, כאשר מבצעים את התיקון ב'מוסך הסדר', כלומר מוסך שיש לו הסדר עם חברת הביטוח. כמו כן ישנם חברות המציעות חבילת ביטוח זולה יותר כאשר המבוטח מסכים לשלם יותר דמי השתתפות, אפשרות זו היא פחות מומלצת לנהג חדש, היות והסיכון שלו לגרימת תאונה גבוה יותר.

במידה ומדובר בחבילת ביטוח שמבטחת כמה מבני משפחה, שאחד מהם הוא נהג חדש – מה שגורם בעצם לייקור הפוליסה באלפי ₪ – יש אפשרות להוזיל את הפוליסה, ע"י אפשרות חדשה שמציעות חברות הביטוח, והיא – חישוב התשלום ע"פ חישוב מס' הקילומטרים שנהג הנהג החדש ברכב, שהוא מן הסתם פחות משאר בני המשפחה, ואילו לשאר בני הבית זה יחושב לפי חיוב חודשי קבוע. הדבר ניתן למעקב ושליטה באמצעות אביזר חדשני המותקן ברכב, ומאפשרת הוזלה משמעותית של הביטוח.