מגזין

מוסך מורשה – למה עדיף לתקן בו את הרכב שלך?

כשיש לנו בעיה ברכב, על מנת לפתור בהקדם ועל הצד הטוב ביותר, אנחנו נפנה אל מוסך מקצועי ואיכותי, שאנחנו יכולים לסמוך עליו. אם ננסה לפעול אחרת, אנחנו עלולים לגרום נזק מאוד משמעותי לרכב. אם נרצה, אפשר להתייחס למוסך כמרפאה ואל מכונאי הרכב, כרופא שלו.

פוליסת ביטוח מקיף

ביטוח מקיף הוא ביטוח שנותן כיסוי לכל נזקי הרכוש שנגרמים לרכב, נזקי טבע, נזקי תאונה, נזקי שריפה, שיטפונות, גניבה ועוד. ביטוח מקיף נותן גם כיסוי ביטוחי מפני נזק שנגרם ע"י הרכב לגורם שלישי, שאינו קשור באופן חוזי לחברת הביטוח. קיימת אופציית ביטוח נוספת והיא ביטוח צד שלישי, גם היא מכסה את כל הרשימה הנ"ל, אבל בהבדל אחד קטן: רק כאשר מדובר בנזק שנגרם על ידכם לצד ג', מה שנקרא ביטוח צד ג', שבא לבטח את בעל הרכב המזיק מפני תביעות מצד הניזוק. ביטוח צד ג' הוא זול יותר מביטוח מקיף. מעבר לכך יש ביטוח החובה, שהוא חובה לכל בעל רכב, המפצה את הנהג או צד שלישי רק במקרים של נזקי גוף. במאמר זה אנו מתמקדים בביטוח המקיף.

עלות ביטוח חובה

ביטוח חובה זה לא שאלה של האם, אלא איפה. כלומר באיזה חברה תבחרו לבטח את האוטו. עצם העניין שהבחירה נלקחה מאתנו, היא דווקא מקילה עלינו במקרה הזה, מבחינת החוק (פקודת ביטוח רכב מנועי. משנת 1970). כל אזרח בישראל המחזיק ברכב לא יכול לנוע על הכביש ללא שיהיה מבוטח בביטוח חובה, נסיעה ללא ביטוח חובה היא עבירה פלילית. כוונת המחוקק היא מניעת פגיעה או השבתה כלכלית של אדם העובר תאונה, שעלולה להשפיע על המשק כולו, כתוצאה מריבוי תאונות הדרכים בישראל. פוליסות ביטוח רכב נוספות הן – ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'. פוליסות אלו הם אופציונאליות.

נסיעה ללא ביטוח חובה

מדי שנה מתווספים כמה עשרות אם לא מאות אלפי נהגים לנהיגה בכבישי ישראל, ברוכים הבאים למועדון… זה כיף וזה לוקסוס, אבל זה גם מחייב, הכירו את חוק ביטוח חובה, או בשמו המקורי "פקודת ביטוח רכב מנועי". (הם לא יכולים לכתוב פשוט, המשפטנים… תמיד מסבכים את העניינים…).

כמה עולה ביטוח צד ג'

עלות של פוליסת ביטוח צד ג' מושפעת משקלול של נתונים רבים הנוגעים לאופי הרכב, זהות הנהג (גיל, היסטוריה על הכביש ועוד), וכן כמות האנשים העתידים להשתמש באופן קבוע עם הרכב. סוכנות ביטוח ותיקה יכולה להשיג לכם הנחות משתלמות בתיק הביטוח שלכם.

חוק ביטוח חובה

בשנת תש"ל התקבל בכנסת חוק "פקודת ביטוח רכב מנועי", לפי חוק זה אסור לשום אדם באשר הוא להשתמש ברכב מנועי, אם אין על אותו רכב פוליסת ביטוח חובה בת תוקף. העובר על חוק זה מוטל עליו תשלום קנס או במקרים מסוימים אף מאסר עד שלושה חודשים. דינו של זיוף תעודת ביטוח הוא עד חצי שנת מאסר.

השתתפות עצמית בביטוח רכב

ביטוח מקיף הוא ביטוח שמבטח את בעל הרכב מפני נזק רכושי של הרכב, כמו נזקי שריפה, תאונה, גניבת הרכב, שיטפונות, סופות, פעולות טרור ועוד. הפוליסה אפשרית רק לרכבים חדשים יחסית (עד 10 שנים וותק בכביש).

השוואת מחירי ביטוח מקיף

אחזקה של רכב היא לא עסק זול, היא יכולה להגיע לכדי כמה אלפי ₪ בחודש, מבחינת ההוצאות, רכב הוא ילד נוסף במשפחה (לפחות… לא נגזים להגדיר כגברת נוספת…)! אין פה מרווח נשימה לבלת"מים… ולכן מעבר לעלות ביטוח חובה שהוא חובה, רוב מוחלט של בעלי הרכב מבטחים את הרכב בביטוח נוסף – מקיף או צד ג'.

ביטוח צד שלישי

כדי להסביר באופן מקיף מה זה ביטוח צד שלישי וכמה עולה ביטוח צד ג', נתחיל קודם בהסבר קצר על הביטוח המקיף. הביטוח המקיף מבטח את בעל הרכב מפני נזק רכושי של הרכב, כמו נזקי שריפה, תאונה, גניבת הרכב, שיטפונות, סופות, פעולות טרור ועוד. הפוליסה אפשרית רק לרכבים חדשים יחסית (עד 10 שנים וותק בכביש). אפשרויות נוספות לכיסוי הפוליסה הבסיסית הן: שירות החלפת צמיגים, כיסוי לאביזרי הרכב, ולשדרוגים יקרים של הרכב, כגון ריפודי עור, תאורה יקרה, מערכת מולטימדיה משוכללת, או מערכת סאונד יוקרתית. כמו"כ ניתן להוסיף לפוליסה בתוספת עלות – קבלת מונית במקרה של תאונה, וכן רכב חלופי עד לרכישת רכב אחר, שירותי גרירה וחילוץ ועוד.

ביטוח מקיף לנהג חדש

חברות הביטוח השונות מציעות הנחות משתלמות בביטוח המקיף לרכב, אך למטה בהערות ישנה הערה חשובה החוזרת על עצמה כמעט בכל הפרסומים: ההנחה אינה כוללת ביטוח מקיף לנהג חדש.