ביטוח מקיף

ביטוח מקיף: המדריך המלא

ביטוח מקיף, בניגוד לביטוח חובה, נחשב לפוליסת רשות ואין חובה לרכוש אותו. מטרתו של הביטוח המקיף היא לבטח את נהג הרכב בגין נזקי רכוש העלולים להגרם לרכב כתוצאה מארועים שונים וביניהם תאונת דרכים, גניבה, ושלל נזקים פוטנציאלים נוספים אותם ניתן לכלול במסגרת הפוליסה. במדריך זה נפרט את כל המידע הדרוש אודות ביטוח מקיף.

ביטוח מקיף לרכב

ביטוח רכב מקיף הינו אחד הביטוחים הנפוצים בקרב בעלי רכבים המעוניינים לבטח את רכבם מנזקי רכוש פוטנציאלים העלולים במקרים מסויימים לגרום להוצאה כספית לא קטנה. פגיעה באחד מחלקי הרכב כתוצאה מתאונה, התנגשות ואף גניבה של הרכב יכולים להוות נטל כלכלי עבור מי שאינו מבטח את רכבו בפוליסה מקיפה.

על פי רוב, בעלי רכבים חדשים אינם לוקחים את הסיכון ומבטחים את רכבם בפוליסת ביטוח מקיף שתגן עליהם במקרה של גניבה או פריצה לרכב. לעומת זאת, עלות הביטוח המקיף לרכב ישן נחשבת לעיתים כלא משתלמת ולכן הדבר נפוץ פחות, באופן יחסי בקרב בעלי רכבים ישנים. כדי לקבל מידע מורחב בנושא הכנסו למדריך ביטוח מקיף לרכב.

ביטוח מקיף לאופנוע

אופנועים מהווים כלי המועד לגניבה בקלות יחסית. אם ברשותכם אופנוע, כדאי שתשקלו לבטחו בפוליסת ביטוח מקיף מתאימה על מנת לכסות את האפשרות שבמקרה של גניבה תאלצו לשאת במחיר של אופנוע חדש.

יתרה מכך, במקרים של תאונה או התנגשות בכלי רכב אחר, סביר להניח כי ייגרם נזק לאופנוע אשר גם בו תאלצו לשאת כלכלית, לכן מומלץ לכל רוכב לרכוש ביטוח מקיף לאופנוע.

פוליסת ביטוח רכב מקיף

פוליסת ביטוח מקיף מעניקה כיסוי למגוון רחב ביותר של פגיעות להן חשוף הרכב. פוליסת הביטוח הטיפוסית מבטחת בגין גניבות, תאונות דרכים, התלקחויות ונזקים שונים שנגרמו לכל הרכב. רכישת פוליסה מקיפה מאפשרת אף להנות מכל הכיסויים הכלולים בתוך פוליסה צד ג' בסיסית.

סוגי כיסויים

בכל פוליסת ביטוח מקיף ישנם מרכיבים נוספים אשר הכיסוי בגינם שונה משמעותית בין חברות ביטוח השונות – גרירה, רכב חלופי, גובה הכיסוי במקרה של גניבת רדיו טייפ (או רדיו דיסק), שמשות, הגנה משפטית (מוגבלת בסכום), אסונות טבע וכו'. ניתן להוזיל משמעותית את הפרמיה המשולמת בגין הפוליסה ע"י וויתור על מרכיבי ביטוח השונים, כולל ויתור על כיסוי במקרה תאונה או במקרה גניבה. עם זאת, במקרה זה הפוליסה תהפוך לפוליסת צד ג' מורחבת לכל היותר.

כיסויים נוספים בביטוח מקיף

שירותי גרירה:
אחד המתוספות היעילות לפוליסה הוא שירותי גרר. בעת תאונה או במקרה שנתקעתם עם הרכב תוכלו לקבל גרר למוסך בו תבחרו.

תיקון שמשות:
במקרה של נזק לשמשות הרכב התיקון יבוצע על חשבון חברת הביטוח, כחלק מהרחבות הפוליסה.

רכב חלופי:
במידה והרכב נמצא במוסך, ניתן יהיה לקבל רכב חלופי בו תוכלו להשתמש עד לתיקון הרכב.

סיוע משפטי:
סיוע בתביעות נגד צד ג במקרים של תאונה. חלק מחברות הביטוח יספקו עורך דין מטעמם או יממנו את שכר הטרחה של עורך דין שיבחר המבוטח.

כיסוי זמני לנהגים נוספים:
מדובר בכיסוי זמני למספר ימים בחודש לנהג נוסף ברכב. מתאים במיוחד לנהגים צעירים הנוהגים ברכב כגון חיילים בחופשה.

שירותים מיוחדים:
מגוון שירותים נוספים כגון העבת טסט לרכב, החלפת גלגל במקרה של פנצ'ר ושאר מיני פינוקים…

תנאים והגבלות

פוליסת ביטוח רכב מקיף כוללת חריגים וסייגים המנויים בתנאיה, אותם נפרט בהמשך. בגין אותם חריגים אין כיסוי ביטוחי ועל המבוטח לדאוג פרטנית להכללתם או לפחות להיות מודע כי אין לו כיסוי עליהם. מומלץ לשים לב כי פעמים רבות ישנן תקרות פיצוי בגין כיסויים שונים, דוגמת גבול עליון לסכום הפיצוי בגין סיוע משפטי או רדיו טייפ.

חשוב לדעת כי חברות הביטוח מתנות את הכיסוי הביטוחי בנקיטת מגוון פעולות בסיסיות שמטרתן להגן על הרכב ולהוריד את סיכויי גניבתו. כל אחת מחברות הביטוח קובעת את סוג מערכות המיגון אשר נדרש בעל הרכב להתקין ולרוב מדובר בעזרי מיגון בסיסיים כגון אימובילייזר המותקן כיום כמעט בכל רכב חדש. בנוסף, ישנם מקרים בהם ברכבים בעלי ערך גבוה באופן יחסי עשויות להדרש מערכות מיגון מתקדמות יותר כגון איתור והתראה בעת פריצה.

בהקשר לכך, כדאי לבדוק כמה יעלה לכם למגן את הרכב בהתאם לדרישות החברה מול עלות הפרמיות שהיא דורשת. לעיתים עלות המיגון יכולה להיות יקרה כך שעלות הפוליסה הכוללת לא תשלם לכם.

סכום הפיצוי

סכום הפיצוי או ה"שיפוי" בו תפוצו על ידי חברת הביטוח נקבע בהתאם להערכת גובה הנזק שנגרם לרכב. במקרה החמור ביותר, בו נגנב רכבכם, מה שמוגדר כאבדן גמור לרכב – "טוטאל לוס", סכום הפיצוי יהיה בהתאם לערך הרכב בטרם גניבתו. במקרה של נזק כתוצאה מתאונה, יוערך סכום הפיצוי בהתאם לבדיקת שמאי שיקבע את גובה הנזק שנגרם לרכב. נזק המוגדר כ 50% משווי הרכב נחשב לאבדן גמור. חברות הביטוח מקזזות מסכום הפיצוי הסופי את גובה דמי ההשתתפות העצמית, בהתאם לתנאי הפוליסה.

השתתפות עצמית

דמי השתתפות עצמית הם חלק יחסי משווי הנזק שהוערך לרכב בעת תאונה, והם מקוזזים מסכום הפיצוי אותו משלמת החברה. גובה ההשתתפות העצמית נקבע בתנאי הפוליסה וניתן לנהל עליו משא ומתן מול החברה.

באיזה מקרים ביטוח מקיף לא תקף?

ישנם מקרים מסויימים המהווים הפרת תנאים של הפוליסה, והפוליסה תחשב כלא תקפה. על מנת לא להגיע למצב בו הביטוח המקיף שרכשתם לא יעמוד לצידכם, חשוב שתקראו את כל תנאי הפוליסה לפרטיהם בטרם תחתמו עליה.

ישנם תנאים מסויימים שאם לא תעמדו בהם, חברת הביטוח תהא רשאית לא לשאת בנזק שנגרם לרכבם. מיותר לציין כי אי עמידה באחד או יותר מתנאי או הגבלות הפוליסה יכולה לגרום לכם עוגמת נפש ונזק כספי. להלן דוגמאות נפוצות לאי עמידה בתנאי הפוליסה:

  • נהיגה תחת השפעה של סמים, משקאות אלכוהוליים או כל חומר אחר המשפיע על עירנות הנהג.
  • תשלום או התחייבות לתשלום (לדוגמא, הודאה באחריות לתאונה ללא אישור מראש של חברת ביטוח), בקשר למקרה ביטוח שלא נתקבלה לגביו הסכמה מראש של המבטח.
  • העדר אמצעי מיגון הנדרש על ידי חברת הביטוח ברכב.
  • תיקון הרכב שלא בתחנות השירות המורשות על ידי חברת הביטוח.
  • שמשות – החריג מתייחס לשריטות ואף לשברים במקרים מסוימים.
  • קלקול במכלולי הרכב – מלבד כזה אשר נגרם במסגרת מקרה ביטוח שלגביו יש כיסוי (תאונה, למשל).
  • מכשירים אלקטרוניים, כגון טלוויזיה, טלפונים ומכשירים אחרים שאינם מאביזריו של הרכב.
    צמיגים – מלבד המקרים בהם הנזק נגרם כתוצאה מקרה ביטוח שלגביו יש כיסוי.

ביטוח מקיף: השוואה

מחיר ביטוח מקיף

מחירה של פוליסת ביטוח מקיף נקבעת לפי פרמטרים שונים הכוללים התייחסות לשווי הרכב ומאפייני הנוהגים בו. סוג הכיסוי ודמי ההשתתפות העצמית גם הם נכללים בחישוב הסכום החודשי שישלם המבוטח לחברת הביטוח.

כאשר מדובר על תמחור הפוליסה בהיבט של שווי הרכב נלקחים בחשבון פרמטרים כגון סוג הרכב והיצרן, מודל ושנת ייצור, מחירי החלפים, "פופולאריות לגניבה" וכדומה. בהיבט של מאפייני הנהג נבחנים פרמטרים כגון מספר תביעות קודמות, עבירות נהיגה, גיל וותק הנהג ועוד. בכל מקרה כדאי לבדוק היטב ממה מורכב מחיר ביטוח מקיף ולבקש מהחברה שתפרט עבורכם את התמחור עבור כל כיסוי.

השוואת מחירים

כפי שציינו במדריך המלא בנושא ביטוח חובה, השוואת מחירים היא פעולה מומלצת ביותר כאשר מדובר ברכישת פוליסות ביטוח רכב. השוני בין מחירי פוליסות ביטוח מקיף, מגוון הרבה יותר שכן הפוליסה יכולה לכלול שלל כיסויים והיבטים שאינם נכללים במסגרת ביטוח חובה. כל אלה, גורמים לטווח רחב של מחירים התלוי בהיקף הכיסויים וכמובן בחברת הביטוח עצמה.

על פי בדיקות שנערכו בשנים האחרונות על ידי מדורי צרכנות ורכב באמצעי התקשורת המובילים, ישנם פערים של עשרות אחוזים בפרמיות הביטוח בגין פוליסה של ביטוח מקיף לרכב בין חברות הביטוח השונות, גם כאשר מדובר באותם מרכיבים. השוואת מחירים מקיפה בין החברות ומגוון הפוליסות תציג בפניכם את הפערים במחירים ובתנאים המוצעים, ותאפשר לכם לבחור בפוליסה המשתלמת ביותר.

קבלת הצעות מחיר

אחת הדרכים הטובות ביותר לבצע השוואת מחירי ביטוח מקיף בצורה מהירה וקלה היא לקבל הצעות מחיר הישר מחברות הביטוח. כאן באתר תוכלו למלא את הפרטים המבוקשים בטופס העליון בעמוד ולקבל הצעות לביטוח מקיף ממגוון חברות מובילות בשוק הביטוח הישראלי. קבלת ההצעות תאפשר לכם לבחון אותן ולבחור בפוליסה מקיפה ומשתלמת לרכב!

קבלו עכשיו הצעות מחיר בחינם!
הצעות מחיר לביטוח רכב