ביטוח רכב

השוואת מחירים לכל סוגי הרכבים

השוואת מחירים של ביטוח רכב
מלאו פרטים וקבלו הצעות מחיר בקלות ובמהירות!

ביטוח חובה לרכב

ביטוח חובה הינו בגדר חובה לכל נהג הנוהג בכלי רכב בישראל. ייעודו של ביטוח זה הינה לבטח נזקי גוף של המעורבים בתאונה – כולל נהג הרכב, נוסעי הרכב ונפגעים שאינם מבין יושבי הרכב.

מה זה ביטוח חובה?

ביטוח רכב חובה הינו הביטוח הבסיסי והחשוב ביותר שמחייב החוק בישראל את הנוהג ברכב. מטרתו של ביטוח חובה לרכב פרטי, מסחרי, אופנוע וכל כלי רכב מנועי אחר היא להגן על נהג הרכב מפני נזקים גופניים שעלולים לקרות לו, לנוסעים ברכבו, לנהגים אחרים או להולכי רגל הנמצאים בקרבתו.

מדינת ישראל חקקה את חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים המגדיר מהו רכב מנועי ואת היקף התשלום במקרה של פגיעה. החוק מגן על נפגעי התאונה, אך גם על הצד הפוגע בכך שכיום לא ניתן לתבוע פיצויים מהנהג הפוגע והתביעה מוגשת לחברת הביטוח. יחד עם זאת, ישנם מקרים כגון תאונה שנגרמה בכוונה, נהיגה בעת פשיעה או ללא רישיון, בהם הצד הפוגע לא יוכל לתבוע פיצויים עקב נזקים כתוצאה מהתאונה.

תאונת דרכים, לעניין חוק ביטוח חובה, מוגדרת כ”מאורע שבו נגרם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה”. עקב הגדרה זו, ניתן לטעות לחשוב כי אין צורך לבטח כלי רכב שאינו בשימוש לצורך נסיעה. זוהי טעות נפוצה שכן גם אם לא נעשה ברכב שימוש יומיומי לנסיעה כמו במקרה בו הרכב חונה בניגוד לחוק, עלולה להגרם תאונה שבה מעורב הרכב.

מה כולל ביטוח חובה?

פוליסת ביטוח חובה מקנה תעודת ביטוח התקפה לזמן מוגבל ומבטחת את נהג הרכב באמצעות כיסוי ביטוחי הכולל את הפיצויים הבאים, בהתאם לקבוע בחוק:

  • כיסוי הוצאות רפואיות.
  • פיצוי בגין אובדן שכר.
  • פיצוי על הסבל והכאב של הנפגע.

תנאי הפוליסה, הגבלותיה, גובה הפרמיה, סכום הפיצוי ודמי השתתפות עצמית במקרה של תביעה, משתנים בין חברות הביטוח בהתאם לפרמטרים שונים ובניהם תביעות קודמות, שלילת רישיון לרכב שאינו תקין, כריות אוויר ומאפייני הנהג הנוהג ברכב כגון מין הנהג והוותק שלו.

ביטוח חובה הפול

חברות הביטוח רשאיות לסרב לבטח את כלי הרכב, כתוצאה מחשש להעלאת סיכויי התביעה כמו במקרים בהם מאפייני הרכב והנהג כוללים תביעות קודמות, שלילת רישיון נהיגה או עברות תנועה.

במצב כזה ניתן לרכוש ביטוח לרכב באמצעות “הפול”, אשר הוסמך לצורך קביעת הסדר ביטוח חלופי בהתאם לתקנות ביטוח רכב מנועי המגדירות ביטוח בשם “ביטוח שיורי”.

ביטוח שיורי מהווה אלטרנטיבה יעילה לנהגים שלא הצליחו לרכוש פוליסת ביטוח בתנאים מקובלים בחברות הביטוח, למרות שמחירי הביטוח של הפול נחשבים גבוהים יותר ממחירי חברות הביטוח הרגילות.

האם מותר לנהוג ללא ביטוח חובה?

נהיגה ללא ביטוח בתוקף מהווה עבירה על החוק הגוררת סיכון ועונשים מיותרים החל מקנס כספי דרך שלילת רישיון נהיגה ועד מאסר! גם במקרים בהם הרכב אינו בבעלות הנהג, תעודת הביטוח צריכה להיות זמינה לנוהג ברכב למקרה בו יידרש להציגה בעת ביקורת משטרתית או תאונה.

נזקי גוף בתאונה שהיה מעורב בה כלי רכב ללא ביטוח חובה יכוסו על ידי קרן ממשלתית בשם “קרנית” שמטרתה לפצות את הנפגעים במקרה שאין כתובת אחרת לתביעה. קרן קרנית תכנס לפעולה גם במקרי תאונות “פגע וברח” ותאונות שנגרמו על ידי נהג שעבר על תקנות והגבלות פוליסת הביטוח (במקרה כזה חברת הביטוח מסירה אחריות ולא תהווה צד בתביעה).

חשוב לציין כי הקרן לא מכסה נזקים לצד המעורב שלא היתה בבעלותו תעודת ביטוח. הוצאות הטיפול ייפלו עליו באופן עצמאי, והוא עלול לספוג תביעות בגין נזקים נוספים.

מה ההבדל בין ביטוח חובה לביטוח מקיף וצד ג’?

ביטוח חובה, מקיף וצד ג’ שונים במהות הכיסוי אותם הם מעניקים. ביטוח חובה מבטח את הנהג רק בגין נזקי גוף ואינו מקנה פיצוי בגין נזקי רכוש. ביטוח צד ג’ מכסה נזקי רכוש שנגרמו לצד השלישי המעורב בתאונה, וביטוח מקיף מכסה נזקי רכוש שנגרמו הן לנהג המבוטח והן לצד השלישי. בנוסף, ביטוח מקיף וצד ג’ אינם מחויבים על פי חוק, בניגוד לביטוח חובה.

כמה עולה ביטוח חובה?

מחירי ביטוח חובה משתנים בין חברות הביטוח, ונקבעים בהתאם למאפיינים הקשורים לסוג כלי הרכב כגון: נפח מנוע, המצאות כריות אויר וכדומה, וכן בהתאם למאפיינים הקשורים לנהג, כגון גיל הנהג והיסטוריית תאונות. מחיר ביטוח חובה לאופנוע למשל יהיה גבוה ממחירו של ביטוח חובה לרכב פרטי בשל העובדה שנהיגה באופנוע טומנת בחובה סיכון גבוה יותר. באותה המידה, מחיר ביטוח חובה לנהג צעיר תהיה גבוהה מאשר זו של נהג ותיק, בהתאם לגובה הסיכון המוערך מראש על ידי החברה המבטחת.

משרד האוצר מפקח על מחירן של פוליסות לביטוח חובה בישראל מגדיר מחיר מקסימאלי אותו יכולות לגבות חברות הביטוח. פיקוח משרד האוצר יוצר תחרות בין חברות הביטוח על כיסם של המבוטחים, דבר המאפשר לבצע השוואת מחירים על מנת לאתר מחיר ביטוח חובה הכי זול ומשתלם לבעל הרכב.

משרד האוצר גם מספק מחשבון ביטוח אינטרנטי וידידותי באמצעותו ניתן לחשב כמה עולה ביטוח חובה בהתאם לפרמטרים השונים.

השוואת ביטוח חובה

השוואת ביטוח חובה לרכב יכולה לסייע בעדכם לקבל את התנאים הטובים ביותר לביטוח רכבכם ולחסוך כסף. השוואה חכמה ויעילה היא השוואה בין מחירי החברות אך גם בין תנאי הפוליסות השונות.

חשוב לבדוק פרמטרים לצורך התרשמות מהחברה, כגון: האם היא מערימה קשיים במקרים של תביעות? כיצד מתנהל התהליך מולה? האם ישנה אפשרות לפריסת תשלומים נוחה ותנאי שירות וייעוץ נלווים שעשויים לסייע במקרה של תביעה וכדומה.

איתור ביטוח חובה וביצוע השוואה בין מחירי החברות השונות יכולה להתבצע בקלות כאן באתר. כל שעליכם לעשות הוא למלא את הפרטים בטופס העליון ונציגי חברות הביטוח השונות ישובו אליכם עם מגוון הצעות מחיר אטרקטיביות. כל שיישאר לכם לעשות הוא לבחור בהצעת המחיר המשתלמת ומתאימה לכם ביותר!