ביטוח רכב מסחרי – השוואת מחירים לרכבים מעל ומתחת 4 טון [2024]

ביטוח רכב מסחרי, כמו ביטוח משאית, מהווה מרכיב משמעותי בהוצאות השוטפות הקשורות לרכב. מבחינת העלויות, ביטוח לרכב מסחרי קטן, ועל אחת כמה וכמה ביטוח לרכב מסחרי מעל 4 טון, הוא יקר ומשקף את הערך הגבוה של הרכב ואת אופי השימוש בו. ביטוח משאיות כבדות מעל 15 טון יהיה אפילו יקר יותר. מה כולל ביטוח רכב מסחרי? מהם הסוגים השונים של ביטוח רכב מסחרי? למה ביטוח משאית יקר יותר מזה של רכב פרטי? מה הבדלי המחיר בין רכב עד 4 טון לבין רכב שמשקלו גבוה יותר? למה חשוב לשים לב כשרוכשים ביטוח לרכב מסחרי? אם יש לך כוונה לחדש את הביטוח עבור רכב מסחרי, המאמר הזה בדיוק בשבילך.

מה כולל ביטוח רכב מסחרי ומה הסוגים השונים לביטוח של רכב כזה?

בדומה למה שמקובל ברכישת ביטוחים לרכבים פרטיים, ביטוח לרכב מסחרי כולל ביטוח חובה יחד עם ביטוח מקיף, או לכל הפחות ביטוח צד ג'. ואולם בגלל המחירים הגבוהים של רכבים מסחריים, בעלי עסקים ובעלי משאיות ורכבים מסחריים לרוב רוכשים ביטוח חובה ומקיף. ביטוח חובה עם ביטוח צד שלישי נרכש אם מדובר במשאית ישנה, זולה או כזאת שממילא הערך שלה קרוב או זהה למחיר הפרמיה השנתית של הביטוח.

  • ביטוח חובה: החוק מחייב כל בעל רכב לרכוש ביטוח חובה. אם ביטוח כזה מחייב בעלי רכבים פרטיים, ביטוח רכב מסחרי עד 4 טון או מעל 4 טון מחויב על אחת כמה וכמה. ביטוח החובה אמור מצד אחד לכסות נזקי גוף שנגרמו בעת תאונה לנוסעי המשאית, ולמי שנפגע כתוצאה מהתאונה מצד שני.

     

  • ביטוח מקיף: ביטוח מקיף עבור רכב מסחרי מורכב מביטוח צד שלישי ומביטוח עצמי. ביטוח צד שלישי אמור לכסות כל נזק, עד לגובה הסכום שנקבע בביטוח, שנגרם כתוצאה מהתנגשות עם המשאית, או בכל צורה אחרת שבה המשאית יכלה להזיק לרכוש. לדוגמה – דריסה ושבירה של גדר, או דריסה והחרבה של גינה. הביטוח העצמי, לעומת זאת, נועד לכסות כל נזק שנגרם למשאית, בחלקים שכלולים ומבוטחים בפוליסת הביטוח. אף שהחוק בישראל איננו מחייב רכישת ביטוח מקיף, מרבית הנהגים ועל אחת כמה וכמה בעלי המשאיות, תופסים אותו כמרכיב חשוב ואפילו הכרחי ברכישת ביטוח.

     

  • תוספות לביטוח מקיף למשאית: מעבר למחיר הביטוח על כל המשתמע ממנו, מציעות חברות הביטוח גם הרחבות המיועדות בדיוק למשאית, ומכסות מרכיבים ייחודיים למשאית. עם המרכיבים הללו ניתן למנות ארגז קירור ומנוע, מקפיא, מנוף  או דופן הידראולית. להבדיל אלפי הבדלות, גם מתקנים לשאיבת ביוב המותקנים על גבי המשאית ניתן לבטח. מובן מאליו שיש משאיות שכוללות יותר ממרכיב ייחודי אחד.

     

בגלל האופי המיוחד של השימוש במשאית קשה עד בלתי אפשרי למצוא מחיר גנרי לביטוח, כמו זה שניתן למצוא עבור רכב פרטי. בנוסף, יש חברות ביטוח המציעות גם רכב חלופי, שבאמצעותו יוכל בעל המשאית להשלים משימה שלא הושלמה בשל תקלה טכנית כזו או אחרת. חברות שונות מציעות לבטח גם את הסחורה שמועברת במשאית. חברות מסחריות גדולות המחזיקות בכל רגע נתון סחורות בהובלה בשווי מאות אלפי שקלים ואפילו יותר, רוכשות את הביטוח הזה ללא כל היסוס. בנוסף, חשוב להדגיש כי חברות רבות נמנעות מהצעת ביטוח לנהגים חדשים או שהביטוחים במקרים הללו עלולים להיות יקרים מאוד.

מה ההבדלים בין רכב עד 4 טון לבין רכב ששוקל יותר?

בדרך כלל, רכב ששוקל פחות מ־4 טון נחשב לרכב קטן, מה שמכונה בפי רבים "רכב פרטי". אומנם רכבים כאלה עשויים לשמש גם לצרכים עסקיים, אבל הרוב המכריע של הרכבים האלה הם אכן רכבים פרטיים ששייכים ליחידים או למשפחות. ברכבים מסחריים עד 4 טון עשויים להיות מותקנים גם מרכיבים מסחריים. עם המרכיבים האופציונליים הללו ניתן למנות מקררים או מקפיאים, או לחילופין מנוף קטן. במקרה כזה יש צורך לבטח באופן ספציפי את המתקן המצורף לרכב הפרטי, משום שאף ביטוח לא מציע לבטח את החלקים והמרכיבים הייחודיים ברכב מסחרי. 

רכב מעל 4 טון הוא למעשה משאית קטנה. למשאית מהסוג הזה עשוי להיות מגוון שימושים רחב – הובלת סחורות, שירותי מנוף, שירותי גרירה, סיוע ייחודי לבנייה וכיוצא באלה. המחיר הסופי של ביטוח החובה, הביטוח המקיף והסעיפים המיוחדים נקבע בהתאמה לעיסוק הייעודי של הרכב.

משאית לבנה נוסעת בכביש מהיר.

למה חשוב לשים לב בעת רכישת ביטוח לרכב מסחרי קטן או גדול?

רכישת ביטוח חובה לרכב מסחרי צריכה להיות מותאמת באופן הטוב ביותר לסוג הרכב, אופי הפעילות שלו עבור העסק ומרכיבים נוספים המותקנים ברכב שעשויים להיות מבוטחים. כיוון שמדובר בהוצאה גדולה, אשר מעיקה על צד ההוצאות של העסק, חשוב שכל שקל שיוצא לטובת הביטוח אכן ישקף את החשיבות של הרכב לעסק. בנוסף, חשוב שהביטוח יכלול גם הרחבות שמתאימות לרכב. עם ההרחבות הללו כדאי לכלול התקנים מיוחדים כגון ארגז קירור או מנוף, כפי שכבר הוזכר לעיל. רכב שנמצא בנסיעות ארוכות מאוד, לאורך ימים ארוכים, כדאי לכלול בו גם ביטוח לצמיגים, ומרכיבים שעשויים להקטין את עוצמת המכה כשהרכב מושבת.

השוואת מחירים של חברות הביטוח

אף שאי אפשר ליצור עבור ביטוח רכב מסחרי השוואת מחירים תקפה ומוחלטת, ניתן עדיין להביא נתונים טנטטיביים, שיסייעו לקבלת מושג כלשהו באשר למחירי ביטוח של רכב מסחרי, או לכל הפחות לטווח המחירים האפשרי. הנתונים הם עבור רכב מסחרי ומשאית מסוג איסוזו. אמנם יש הבדלים בדגמים, אבל עדיין נוח יחסית להשוות בין המחירים.

סוג הרכב 

ביטוח חובה טווח

מקיף טווח

תוספות 

הערות

מעל 4 טון

3,600 – 3,900

8,000 – 12,000

3,000 + 

רכב מסחרי, לא כולל ביטוח סחורה ותוספות מיוחדות

מעל 12 טון

6,950 – 4,900

4,500 – 6,000

4,000 + 

לא כולל סחורה ותוספות מיוחדות. ביטוח מקיף מתחיל בתוספת 2% ממשקל הרכב

מעל 16 טון

5,500 – 8,000

6,000 – 8,000

4,000 + 

לא כולל סחורה ותוספות מיוחדות. ביטוח מקיף מתחיל בתוספת 2% ממשקל הרכב

מה שבולט לעין במיוחד בהצעות ביטוח מקיף לרכב מסחרי וביטוח מקיף, היא העובדה שלא כל חברת ביטוח עוסקת בתחום, שהוא ללא ספק ייחודי ומאתגר. חברות כמו AIG וחברת ליברה שאך נכנסה לשוק, אינן מבטחות רכבים מסחריים, לא כל שכן רכב מעל 16 טון. לפיכך ההשוואה שלנו לביטוח מקיף איננה כוללת אותן. מרכיב חשוב שיש להתייחס אליו הוא התוספות המיוחדות, שדווקא המחיר שלהן יכול להיות גבוה מהמחיר הבסיסי של ביטוח מקיף. 

כשמנסים לקבל הצעה לביטוח משאית, חשוב למסור מפרטים זהים לכל החברות שמהן מבקשים הצעה. אחרת, מן הסתם, ההצעות תהיינה לא רלוונטיות, וההשוואה לא תהיה ריאלית. בנוסף, כשבאתר של חברת ביטוח רשום שמחיר הביטוח הוא החל מסכום מסוים, חשוב לבדוק מהם המרכיבים שהחברה מחריגה ומה תוספת התשלום עבור כל פריט. בנוסף, חברה שיש לה צי משאיות ולא רק משאית אחת, עשויה לזכות במחירי ביטוח אטרקטיביים, משום שמבחינת חברת הביטוח מדובר בעסקה גדולה. אם יש ברשותך משאית או רכב מסחרי, ואתה מעוניין לקבל הצעה אטרקטיבית לביטוח חובה ומקיף, זה בהחלט המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כעת ולהוזיל משמעותית את עלויות הביטוח.

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.