ביטוח רכב לעובדי מדינה – מה חברות הביטוח המובילות מציעות בשנת 2024?

עובדי מדינה הם כלל העובדים במשרדי הממשלה ובגופים המנוהלים על ידי המדינה. עם עובדי המדינה נמנים עובדי בתי החולים הממשלתיים, מורים ואנשי כוחות הביטחון למיניהם. עם זאת, עובדי עיריות ורשויות מקומיות אינם נחשבים כעובדי מדינה, אף שהם עובדי ציבור. במסגרת ההטבות שניתנות לעובדי המדינה הם יכולים לרכוש ביטוח רכב ייחודי במחירים אטרקטיביים. באתר משרד האוצר ניתן לראות סימולטור ביטוח רכב מקיף לעובדי מדינה המאפשר לחשב במהירות את מחיר ביטוח הרכב.

מה מציעות חברות הביטוח לעובדי מדינה? מי זכאי לכך והאם זה כדאי? מה היתרונות ומה החסרונות בפוליסת ביטוח עובדי מדינה? להלן  התשובות.

מה מציעות חברות הביטוח לעובדי המדינה?

חברות ביטוח הרכב השונות מתחרות ביניהן בכל מספר שנים על הזכות לבטח את הרכבים של עובדי המדינה. עבור חברות הביטוח מדובר בעסקה ענקית, שמניבה להן ללא ספק הכנסות נאות. על פי הנתונים, בישראל ישנם כשבע מאות אלף (700,000) עובדי מדינה בכל המשרדים והגופים השונים המנוהלים על ידי המדינה.

עם הגופים הללו ניתן למנות את כלל משרדי הממשלה, כוחות הביטחון למיניהם, בתי חולים ציבוריים ומוסדות ממשל אחרים. יחד עם זאת, חשוב שוב לציין כי עובדי עיריות ורשויות מקומיות אינם נחשבים כעובדי מדינה, אף שהם נחשבים עובדי ציבור. אם יוצאים מנקודת הנחה שלרוב המכריע של העובדים הללו יש לפחות רכב אחד, הרי שמדובר בעסקה ענקית שעשויה להשתלם היטב לחברות הביטוח שזוכות במכרז לביטוחי רכב, לרבות ביטוח רכבים חשמליים.

נכון לשנת 2024, החברות המבטחות את עובדי המדינה הן ביטוח ישיר וחברת הביטוח ווישור. לא כל אחת מהחברות מבטחת את כל סוגי כלי הרכב. עם זאת, כשנכנסים למחשבון ביטוח הרכב לעובדי המדינה, אפשר בקלות לברר מי החברה המבטחת אחרי שבוחרים את יצרן הרכב. חברות הביטוח הנבחרות מציעות הן ביטוח מקיף והן ביטוח חובה, על פי אמות המידה כדלקמן:

  • ביטוח מקיף: חברת ביטוח ישיר וחברת ווישור מציעות פוליסות ביטוח מקיף לרכב לעובדי המדינה במחירים אטרקטיביים במיוחד. כאמור, באתר משרד האוצר ניתן למצוא מחשבון ייחודי עבור ביטוחי רכב לעובדי המדינה. המחשבון האמור הוא אינטואיטיבי מאוד, וקל למצוא בו את הרכב הספציפי שבו מדובר ואת החברה המבטחת שלו. עם זאת, חשוב לשים לב שלא בהכרח נכון להניח שרכבים של חברה מסוימת יבוטחו כולן בחברת ביטוח ספציפית. כאשר בוחרים את שם היצרן אפשר למצור רשימת רכבים מוחרגים, שדווקא יבוטחו על ידי חברת הביטוח המתחרה. לדוגמה – הרכבים של חברת יונדאי יבוטחו בדרך כלל על ידי ביטוח ישיר. עם זאת, בהמשך הדף ניתן למצוא דגמים שהוחרגו ואת הפוליסה שלהן תפיק דווקא חברת ווישור. 

  • ביטוח חובה: לגבי ביטוח חובה אין מחשבון שיוכל לתמחר בצורה פרטנית את מחיר הביטוח לרכב. עובד מדינה שמעוניין לרכוש ביטוח חובה באחת החברות המבטחות, אמור למצוא את מחירי ביטוח החובה עבור הרכב הספציפי שלו באתר של כל אחת מהחברות המבטחות, דהיינו חברת ביטוח ישיר וכן ווישור עובדי מדינה. מהמחירים המפורטים באתרים של החברות הללו עבור ביטוח חובה, יש להפחית אחוז מסוים מהמחיר כדי להגיע לתעריף הביטוח עבור עובדי מדינה. מהמחירים של ביטוח ישיר יש להפחית 10.1% ממחיר ביטוח החובה, על מנת להגיע למחיר הביטוח לעובדי המדינה. מהמחירים של ווישור יש להפחית 8.5% על מנת להגיע למחירים הרלוונטיים. 

למען הסר ספק – אף שבחלק ניכר מהמקרים ביטוח החובה והביטוח המקיף נרכשים באותה החברה, קיימת האפשרות לכל עובד מדינה, כמו גם לכל בעל רכב אחר, לרכוש ביטוח חובה וביטוח מקיף בשתי חברות ביטוח שונות. כמו כן, מומלץ לבצע השוואה של מחירי הביטוח המקיף לרכב גם מול חברות ביטוח שאינן כלולות בהסדר, זאת כדי לבדוק אם אכן ההנחות המוצעות כדאיות.

ידיים מגוננות על רכב צעצוע קטן בצבע כתום.

מי זכאי לביטוח רכב לעובדי מדינה והאם זה כדאי?

כאמור, כל עובד מדינה בכל הדרגים רשאי לבטח את הרכב שלו בחברת הביטוח המציעה פוליסות ייחודיות לעובדי מדינה. פוליסת ביטוח מקיף או ביטוח צד ג' מוצעת לבעל הרכב אחרי שהציג את המסמכים הרלוונטיים בהתאם לדרישות החברה המבטחת. אם מדובר בפוליסת ביטוח שגרתית, הרי שביטוח רכב לעובדי מדינה הוא לרוב משתלם הרבה יותר מאשר ביטוח לאותו כלי רכב בחברות ביטוח אחרות. עם זאת, אם לבעל הרכב או לנוהגים בו יש היסטוריה של תביעות ביטוחיות, תאונות או שלילות רישיון, עשוי בהחלט להיווצר מצב שאותו בעל רכב יוכל למצוא הצעה טובה יותר בחברות ביטוח אחרות. 

  • תוספות לביטוח: מעבר לפוליסה הסטנדרטית לרכב, כל בעל רכב ירצה קרוב לוודאי לרכוש תוספות שאינן כלולות בהכרח בפוליסה הסטנדרטית. עם התוספות הללו ניתן לכלול למשל ביטוח שמשות, גרירה, רכב חלופי או ביטול השתתפות עצמית. כיוון שמדובר רק בשתי חברות ביטוח, וכיוון שכל אחת מהן מבטחת סוגים או דגמים מסוימים של כלי רכב, עשוי בהחלט להיווצר מצב שבו המחיר הסופי של פוליסת הביטוח יהיה אטרקטיבי יותר דווקא בחברה שאיננה בהסדר עבור עובדי המדינה. על מנת להימנע ממצב כזה, ההמלצה החד משמעית שלנו כאן היא לערוך השוואת מחירים ולא להסתפק בהצעות שחברות הביטוח שנבחרו במכרז מספקות.

  • שילוב של ביטוח חובה ומקיף: סביר הניח ששילוב של ביטוח חובה ומקיף באותה החברה עשוי להוזיל עוד יותר את העלות השנתית של ביטוח הרכב. עם זאת, מומלץ לבחון היטב את כלל האפשרויות. זאת בעיקר אם עובד המדינה מתכוון לכלול בביטוח גם סעיפים ספציפיים, כמו ביטוח לנהג חדש או נהג צעיר, או ביטוח זמני.

ביטוח רכב לעובדי מדינה הוא עבור הרכבים הפרטיים של עובד המדינה. אם מדובר ברכב שנמסר לעובד כחלק מתנאי השירות, כמו למשל רכב שנמסר לקצין בכיר, ביטוח הרכב אמור להיות משולם על ידי הגוף המוסר – הצבא, המשטרה, השב"ס וגופים ביטחוניים או ממשלתיים אחרים.

היתרונות והחסרונות של ביטוח רכב לעובדי מדינה 

היתרון המשמעותי ביותר לכל עובד מדינה בביטוח הרכב בחברות שנבחרו במכרז טמון בתעריפי הביטוח הזולים יחסית של ביטוחי הרכב בשתי החברות שנבחרו. כאמור – עבור שנת 2024 החברות המבטחות הן ווישור וביטוח ישיר. כאשר מדובר ברכב שבו נוהג עובד המדינה עצמו, או נהג בוגר וותיק, תעריף ביטוח הרכב הוא בהחלט זול ביחס למקובל בחברות ביטוח אחרות.

עם זאת, הוספה של נהג צעיר או חדש לביטוח, או לחילופין אם למי שנוהג ברכב יש היסטוריה של הגשת תביעות בחברת הביטוח בעקבות תאונות או פגיעות ברכב, הדבר עלול במקרים מסוימים לייקר את הביטוח בצורה ניכרת. גם כשמדובר ברכבים משנתונים ישנים יחסית, המחירים עלולים להיות פחות אטרקטיביים. לפיכך דווקא במקרים כאלה כדאי לבדוק אופציות אחרות, כמו הראל ביטוח. חברות אחרות עשויות להציע אופציות נוספות, כולל ביטוח למספר ימים, ביטוח לחודש בלבד או לחלק מהתקופה. אמנם ביטוח עובדי מדינה הוא משתלם בדרך כלל, אבל עדיין מומלץ לבדוק את כלל האפשרויות. 

אם אתם עובדי מדינה ואתם מעוניינים לבטח את הרכב שלהם, הדבר הנכון ביותר הוא להיכנס תחילה לסימולטור הביטוח של עובדי המדינה. שם ניתן להתוודע למחירי הביטוח עבור הרכב שלכם, ועבור כלל הנוהגים ברכב. ניתן כמובן לקבל הצעות נוספות לביטוח דרך האתר שלנו.

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.