השתתפות עצמית בביטוח רכב

איך זה נקבע ולמה כדאי לשים לב כשרוכשים רכב

ביטוח מקיף הוא ביטוח שמבטח את בעל הרכב מפני נזק רכושי של הרכב, כמו נזקי שריפה, תאונה, גניבת הרכב, שיטפונות, סופות, פעולות טרור ועוד. הפוליסה אפשרית רק לרכבים חדשים יחסית (עד 10 שנים וותק בכביש).

בחוזה ביטוח הרכב ישנו סעיף הקובע כי במקרה של תאונה ותביעת פיצויים תחול על בעל הרכב השתתפות עצמית. אז מהי בעצם אותה השתתפות עצמית? ומה הגובה של ההשתתפות העצמית? האם זה סכום נתון וקבוע, או שהוא נאמד בהתאם לגובה הנזק?

רכב שבעליו מבוטח בפוליסת ביטוח עצמית, שנגרם לו נזק, או שהוא גרם לנזק לרכב או למישהו אחר, פונה המבוטח לחברת הביטוח בתביעה לקבלת פיצויים אודות הנזק שנגרם, המבוטח מצדו אינו פטור לגמרי מתשלום הנזק, אלא חלה עליו השתתפות עצמית בתשלום הנזק, ההשתתפות העצמית היא בדך כלל ע"פ סכום מקסימאלי שמסוכם מראש, והיא משולמת בעת תיקון הרכב. הרעיון של ההשתתפות העצמית נועד כדי למנוע מאנשים לטרטר את חברות הביטוח בתביעות על נזקים מזעריים.

כמה עולה ביטוח מקיף לרכב?

התשלום על ביטוח מקיף לרכב נקבע ע"י מס' פרמטרים, והוא גם שונה מחברה לחברה. אחד מהפרמטרים הקובעים את גובה התשלום הוא, גובה ההשתתפות העצמית בביטוח רכב שהמבוטח יהיה מעוניין לשלם. אם הוא ירצה לשלם מעט, גובה התשלום – הפרמיה, יהיה גבוה יותר. וכן להיפך, ככל שהמבוטח יהיה מוכן לשלם יותר, הפרמיה תהייה פחות. ישנם חברות המאפשרות לבטל לגמרי את דמי ההשתתפות העצמית.

האם כדאי לשלם פחות על הביטוח בתמורה להשתתפות עצמית גבוהה יותר?

התשובה תלויה בעיקר אם העבר שלכם נקי מתאונות ובמידת הזהירות שלכם בנהיגה והשמירה על החוק, וכן מידת הוותק שלכם בכביש. אם עניתם בצורה חיובית על שאלות אלו, כלומר אתם נהגים ותיקים וזהירים ללא עבר של תאונות, אם כך, התשובה בעניין שאלת ההשתתפות העצמית, היא חיובית. אם המצב הפוך, התשובה היא הפוכה בהתאם. כמו כן בביטוח מקיף לנהג חדש לא כדאי להגדיל דמי השתתפות עצמית.

כמה נקודות חשובות בענייני ההשתתפות העצמית:

  • העיקרון של השתתפות עצמית קיים גם בביטוח צד ג', שהוא ביטוח המכסה רק נזקים שנגרמו לצד ג'.
  • ככל שהעבר שלכם יותר נקי מתאונות, כך תוכלו להשיג יותר הוזלה בדמי ההשתתפות.
  • במקרה של 'טוטאל לוס' כלומר אובדן טוטאלי של הרכב ויציאתו מכלל שימוש, המבוטח זכאי לפיצוי, ללא חובת השתתפות עצמית.  
  • אם תבחרו לתקן את הרכב ב'מוסך הסדר' דהיינו מוסך שיש לו הסדר עם חברת הביטוח על תיקונים וחלקי חילוף בעלות נמוכה, חברת הביטוח תנמיך גם היא את גובה ההשתתפות העצמית. לפני שאתם חותמים על חוזה הפוליסה בדקו היכן מוסך ההסדר של החברה, אם היא קרובה למקום מגוריכם וכו'.  
  • הסיבה מדוע בכל זאת ישנם המעדיפים לא לתקן במוסך הסדר היא, כי לפעמים ניתן להשיג חלק חלופי לא מקורי במחיר מוזל יותר מאשר מוסך ההסדר, שהוא מבחינתו, חייב לספק את החלק המקורי.
  • אם שווי הנזק נמוך מגובה ההשתתפות העצמית, לא יוכל בעל הרכב לתבוע את חברת הביטוח.

 

סעו בזהירות, זה הכי בטוח…      

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.