עבר ביטוחי – מהו עבר ביטוחי ואיך לבצע בדיקה בחינם

כל נהג צובר עם השנים עבר ביטוחי. בעבר, ואם בעל רכב העביר את הפוליסה שלו לחברת ביטוח חדשה, היה די בכך על מנת למחוק למעשה עברו הביטוחי ולאפשר לו התחלה חדשה. נכון להיום בדיקת עבר ביטוחי היא פשוטה, מהירה ויעילה, ומאפשרת להגיע לכלל הנתונים בעת רכישת פוליסת ביטוח חדשה. יוצא מכלל זה הוא נהג חדש, שעבורו אין די נתונים זמינים.

לפיכך, ביטוח לנהגים חדשים הוא יקר יחסית ולוקח בחשבון מלכתחילה ייתכנות גבוהה לתאונות. למה חברות ביטוח מייחסות חשיבות כה רבה לעבר הביטוחי? איך אפשר לבדוק עבר ביטוחי בקלות? מהו אישור העדר תביעות? מתי יש חשיבות בקבלת טופס העדר תביעות? מהו פער המחירים בפוליסות ביטוח בין נהגים שאין להם עבר ביטוחי לבין נהגים בעלי עבר כזה? התשובות בהמשך המאמר. 

למה חברות ביטוח מייחסות חשיבות כה רבה לעבר ביטוחי

עברו של אדם מלמד רבות על ההתנהלות שלו בכבישים. ככל שהוותק שלו גדל, כך מצטברים נתונים מדויקים יותר על אופן הנהיגה ועל הסיכויים של הנהג להיות מעורב בתאונה.

העדר תביעות ביטוח מצביע במידה רבה של וודאות על כך שמדובר בנהג זהיר, שיודע לנהוג היטב ולהימנע מפגיעות ברכב ובאחרים, ועל אחת כמה וכמה מתאונות המחייבות פנייה לביטוח והוצאת כסף בגין תיקונים. לבדיקת העבר הביטוחי של הנהג יש סיבות חשובות:

הפחתת פרמיית הביטוח בגין העדר תביעות: בעל רכב שלא הגיש תביעה בגין נזקים לרכב במשך תקופה ארוכה, ובנוסף אין רישום על תאונות שבהן היה מעורב, זוכה להטבה בדמות הפחתה בתעריף הביטוח. אפשר לראות בכך הטבה, ואפשר לראות בכך סוג של שיתוף ברווחי חברת הביטוח, שנובעים מהעדר הוצאות על פיצויים או תיקונים בעקבות תאונה. לפיכך ביטוח רכב ללא עבר ביטוחי עשוי להיות זול באופן משמעותי מביטוח של רכב דומה, שעבר תאונה אחת או יותר במהלך תקופת הביטוח ובעליו הגיש תביעה לחברת הביטוח למימון הטיפולים והתיקונים.

בדיקה לפני קנייה של רכב: בדיקת עבר ביטוחי לרכב לפני קניה נדרשת על מנת להעריך באופן הנכון ביותר את מחיר הרכב לפני רכישתו. מי שדורש למעשה דוח עבר ביטוחי היא חברת הביטוח, בבואה לבטח רכב בביטוח מקיף או צד שלישי. עם זאת, בחינת העבר הביטוחי של הרכב מסייעת גם לרוכשים ומאפשרת להם להעריך טוב יותר את מחיר הרכב, ולהתמקח עליו במטרה להוזיל את המחיר. 

איך אפשר לבדוק עבר ביטוחי בקלות ובמהירות

בדיקת עבר ביטוחי הפכה בתוך זמן קצר מהרגע שבו ניתן היה לבצע אותה בקלות, למרכיב משמעותי בשני מצבים – בעת רכישת פוליסת ביטוח ומנגד בעת רכישה או מכירה של רכב. במקרה הראשון הדו"ח נוגע לנהג ולמידת המעורבות שלו בתאונות או פסילות רישיון, ובמקרה שני מדובר בהפקת דוח עבר ביטוחי עבור הרכב, בדרך כלל בדרך לרכישה או למכירה שלו.

בדיקת עבר ביטוחי של רכב

בדיקת העבר הביטוחי של רכב היא עניין פשוט יחסית. באתר מרכז הסליקה של חברות הביטוח ניתן למצוא מידע מפורט על כל כלי רכב שנע בכבישי ישראל. עם זאת, מי שיכול לקבל דו"ח עבר ביטוחי עבור כלי רכב כל שהוא, הינו אך ורק הבעלים של הרכב. לא ניתן לשלוף מידה בקשר לרכב מסוים, אם מבקש המידע איננו בעל הרכב. לכן, אם יש בכוונתך לרכוש רכב משומש, הדרך היחידה לקבל את הדו"ח המבוקש היא לבקש מבעל הרכב להנפיק אותו.

בדיקת עבר ביטוחי של נהג

העבר הביטוחי של נהג חשוב בדרך כלל לחברת הביטוח לפני הפקה של פוליסת ביטוח. גם כאן, כפי שנראה לקוראים בהמשך, יש משמעות להעדר תאונות או פסילות רישיון, הן בהצעה לביטוח שנתי והן במחירי ביטוח רכב לתקופה של חודש. את העבר הביטוחי של הנהג ניתן לשלוף באתר הר הביטוח של רשות שוק ההון. האתר הזה נועד מלכתחילה לאפשר לכל אדם לדעת מהן פוליסות הביטוח הרשומות על שמו.

עם זאת, האתר הזה מאפשר גם שליפת מידע על כל נהג. המידע כולל את כלל הפוליסות שלו, את הפרמיות ואת תאריך הפקיעה של כל פוליסה. באתר הזה ניתן להפיק טופס העדר תביעות בקלות ובמהירות, מה שמאפשר לקבל הצעת מחיר טובה לביטוח המקיף של הרכב או ביטוח צד ג'.  עם זאת, גם בהנפקת ביטוח חובה יש משמעות לקיומן של תאונות או פסילות רישיון, והן משפיעות על גובה הפרמיה שהנהג משלם.

עבר ביטוחי

אישור העדר תביעות, החשיבות שלו ומתי חשוב לקבל טופס כזה

בשורות לעיל כבר הוזכר יותר מפעם אחת טופס שנקרא טופס העדר תביעות. המשמעות הברורה והמיידית של העדר תביעות, היא קבלת הנחה משמעותית על הביטוח המקיף לרכב. באתר משרד האוצר, אגף החשב הכללי, קיימות הנחיות ברורות באשר לקבלת טופס העדר תביעות. ישנן שתי דרכים לקבלת טופס כזה

  1. אתר הר הביטוח: כבר הזכרנו כאן את אתר הר הביטוח, המספק נתונים על כלל הפוליסות של מבוטח לפי בקשה. בין השאר, ניתן להפיק באמצעות האתר הזה טופס העדר תביעות. מה שעשוי להוזיל משמעותית את מחיר הביטוח המקיף לרכב.
     
  2. פנייה לחברות הביטוח: דרך נוספת לקבלת טופס כאמור, היא פנייה לחברת הביטוח שבהן היה בעל הרכב מבוטח בשלוש השנים האחרונות. בהעדר תאונות, הן צריכות להפיק טופס העדר תביעות על פי דרישת המבוטח.

 

אם לבעל הרכב יש אישור עבר ביטוחי נקי מתאונות, הוא אמור לקבל מכל חברת ביטוח שאליה יפנה, הנחה של 20% בביטוח המקיף. לצורך כך, מדובר בהעדר תביעות מוחלט בשלוש השנים האחרונות. מי שיש לו תביעה אחת, יוכל לזכות בהנחה של 10%. עם זאת, לצורך קבלת ההנחה חשוב להציג את העבר הביטוחי של כל הנהגים האמורים לנהוג ברכב המבוטח בשלוש השנים האחרונות. ההנחה תתקבל רק אם כל הנהגים הם אכן בעלי עבר ביטוחי נקי בשלוש השנים האחרונות. 

מהו פער מחירי ביטוח בין נהגים עם עבר וללא עבר ביטוחי

כאמור בסעיף הקודם, חברות הביטוח מחויבות להעניק הנחה של 20% בביטוח המקיף או ביטוח צד ג', לבעל רכב שהוא בעל עבר ביטוחי נקי בשלוש השנים האחרונות. כמו כן, 10% הנחה יוענקו למי שהייתה לו תביעה אחת בלבד בתקופה האמורה. להלן דוגמאות למחירי פוליסות ביטוח:

מחיר ביטוח חובה לשנה – השוואת מחירים


סוג הנהג
טווח מחירים הערות
נהג ותיק בוגר 1879 – 2257 טווח המחירים עבור נהג בין 25 עם ותק של 5 שנים לפחות וללא תאונות או פסילות רישיון.
נהג חדש צעיר 2679 – 3061 טווח המחירים עבור נהג בן 20 עם וותק של שנה אחת, ללא תאונות או פסילות רישיון

השוואה של מחירי בטוח מקיף לשנה 

סוג הנהג טווח מחירים נהג ללא עבר 3 שנים הערות
נהג ותיק בוגר 8,800 – 10,800 6,600 – 7,950 טווח המחירים ביטוח חובה + מקיף עבור רכב טויוטה קורולה 2023 נהג בן 25 עם ותק של 5 שנים וללא תאונות או פסילות רישיון.

חשוב לציין שגם מחירי ביטוח החובה, כמו מחירי הביטוח המקיף, מושפעים מהעדר עבר ביטוחי. 

אם יש לך עניין בקבלת הצעה טובה לביטוח, זה בהחלט המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת והמומחים שלנו יסייעו לך להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.