עלות ביטוח חובה

מהו ביטוח חובה וכמה הוא עולה

ביטוח חובה זה לא שאלה של האם, אלא איפה. כלומר באיזה חברה תבחרו לבטח את האוטו. עצם העניין שהבחירה נלקחה מאתנו, היא דווקא מקילה עלינו במקרה הזה, מבחינת החוק (פקודת ביטוח רכב מנועי. משנת 1970). כל אזרח בישראל המחזיק ברכב לא יכול לנוע על הכביש ללא שיהיה מבוטח בביטוח חובה, נסיעה ללא ביטוח חובה היא עבירה פלילית. כוונת המחוקק היא מניעת פגיעה או השבתה כלכלית של אדם העובר תאונה, שעלולה להשפיע על המשק כולו, כתוצאה מריבוי תאונות הדרכים בישראל. פוליסות ביטוח רכב נוספות הן – ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'. פוליסות אלו הם אופציונאליות.

מה מכסה ביטוח חובה?

ביטוח חובה מכסה כל נזק גופני או נפשי שנגרם כתוצאה מתאונה, גם כל נזק שנגרם מרכב אף להולכי רגל או נוסעים אחרים שאינם בתוך הרכב המבוטח. חברת הביטוח שבה מבוטח הנהג משלמת פיצויים בהתאם לגובה הנזק, גם ללא הוכחת חפות בגרימת התאונה, ובלא להתחשב בזהות האשם או במידת אשמתו (למעט במקרים חריגים המוגדרים בחוק, אם יש חשד למשל, על גרימת התאונה בכוונה תחילה). בפוליסה זו נכללים כאמור, כל נזקי גוף שנגרמו לבעל הרכב, אך לא נזק כספי, וגם לא ביטוח מגניבה, או נזקי טבע כשיטפונות או מעשי טרור שגרמו להרס של הרכב.

הכיסוי הביטוחי כולל: הוצאות רפואיות, פיצוי על סבל וכאבים, וכן אובדן כושר עבודה (עד גובה תקרה שנקבעה בחוק), הוצאות סיעוד שנגרמו כתוצאה מהתאונה, כיסא גלגלים והתאמת דיור לנפגעים קשים.

המחיר של ביטוח החובה הוא כבר יותר גמיש

המחיר משתנה בין חברת ביטוח לרעותה, בהתחשב בנתוני הרכב – חברה, דגם, וותק על הכביש, נפח מנוע, עזרי בטיחות למניעת תאונות המותקנים בו ועוד. וכן בין אדם לאדם – זה תלוי בנתונים של גיל המבוטח, מגדר, העבר התחבורתי שלו, בין מבחינת מעורבות בתאונה, ובין מבחינת תביעות עבר כנגד חברת הביטוח. המחיר נקבע לאחר שקלול הנתונים. בעניין העבר התחבורתי למשל, החברות אוהבות כמובן נהג בעל עבר נקי, הדבר משפיע בעקיפין על תמחור יקר ולא מוצדק, של ביטוח לנהג צעיר שעדיין אין מספיק נתונים לגבי מידת הזהירות ונהיגה אחראית שלו על הכביש.

חובה לעשות סקר שוק לביטוח חובה

כמו בכל דבר שרוצים לקנות, ובפרט כאשר מדובר בהתקשרות חוזית לטווח ארוך, חובה לערוך סקר שוק. עם זאת, לא מומלץ לרוץ לחברה הזולה ביותר, עלות ביטוח חובה זה לא הפרמטר הכי חשוב בקבלת ההחלטה, חשוב להיות מבוטח בחברה שנותנת שירות ראוי וזמינות בכל עת, לעולם לא תוכלו לדעת מתי תתרחש התאונה… כמו כן מומלץ להיות מבוטח בסוכנות המסייעת מול חברת הביטוח בתביעה, במידת הצורך (עדיף שלא תצטרכו…). כי לפעמים ההפסד מאי תשלום הפיצויים עולה על הרווח מפוליסה זולה.

מחירי הפוליסות מפוקחות באמצעות 'הפיקוח על הביטוח' שתחת רשות שוק ההון. אך התחרות בשוק קובעת חוקים משלה (זולים יותר מהרף של הפיקוח). האתר של שוק ההון מספק שירותים שונים שיעזרו לכם לבחון הצעות של פוליסה. כגון: אפליקציה של מחשבון שבעזרתה ניתן לחשב גובה עלות משוער. וכן פרסום נתונים על חברות ביטוח, בהיבט של מהירות ויעילות הטיפול בתביעות.

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.